Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: ogromny zbiór tapet, użyteczny Clean Master, polski Kentucky Robo Chicken
Zapraszam na kolejny Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji. W tym wydaniu mam dla Was m.in. funkcjonalny launcher, użyteczną aplikację do zarządzania pamięcią telefonu oraz garść wciągających gier.
20.07.2013 | aktual.: 20.07.2013 10:00
Personalizacja100000+ Wallpaper & Themes
Zbiór tapet (Zedge)
100000+Wallpaper & Themes to - jak sama nazwa wskazuje - olbrzymia baza tapet.
Wszystkie tapety zostały posegregowane w 34 kategoriach, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Problem jest taki, że trzeba wiedzieć, czego się szuka. Ja sam tapety zmieniam dość często, jednak nigdy nie wiem z góry, czy chcę zdjęcie kotka, drzewa, czy też Wieży Eiffla. Tapeta ma być po prostu ładna, więc preferuję aplikacje, które umożliwiają wrzucenie wszystkich kategorii do jednego wora i segregację obrazków według popularności lub ocen. Tutaj mamy możliwość wyświetlenia jedynie polecanych tapet, jednak dostęp do tej funkcji jest dość niewygodny, gdyż została ukryta w menu rozwijanym dopiero po przejściu do konkretnej kategorii.
Po wybraniu konkretnej pozycji możemy ją oczywiście ustawić jako tło pulpitu, polecić znajomym lub dodać do ulubionych. Niestety zabrakło tutaj opcji umożliwiającej zapisanie tapety w pamięci urządzenia.
Przyczepić można się jeszcze sposobu przeglądania miniaturek. Listę przewijamy w pionie, jednak nie odbywa się to w sposób płynny, bo co chwilę całość się zatrzymuje, a jeśli chcemy doczytać kolejne miniaturki musimy odczekać kilka sekund lub odświeżyć listę gestem pull-to-refresh.
Samym tapetom niczego zarzucić nie można. Są one dobrej jakości (przynajmniej większość), a ich baza jest olbrzymia, więc skłamałbym, gdybym stwierdził, że aplikacja jest bezużyteczna.
Podsumowując - 100000+Wallpaper & Themes to program z fajną zawartością, jednak zamkniętą w kiepskiej oprawie. Jeśli jednak nie mamy zamiary zmieniać tapety codziennie, to raz na jakiś czas można się przemęczyć.
[plus] ogromna baza tapet
[plus] dobra jakość obrazków
[minus] niewygodna obsługa i nieintuicyjny interfejs
[minus] brak możliwości zapisania tapet w pamięci urządzenia
SOLO launcher
Launcher (91 Launcher)
Twórcy programu nazywają swoje dzieło "najszybszym launcherem na świecie". Jest to stwierdzenie raczej przesadzone i nieadekwatne do najważniejszych cech aplikacji, jednak mimo wszystko jest ona warta uwagi.
Osoby oczekujące oryginalnych i niekonwencjonalnych rozwiązań mocno się zawiodą, bo jest to po prostu kolejna wariacja na temat standardowego launchera Holo z Androida 4.x. Całość jest po prostu bardziej funkcjonalna, wygodna w obsłudze i dopracowana.
Sporą uwagę producent przyłożył do zaawansowanej obsługi gestów. Tych jest 9 i można im przypisać różne akcje.
Przykładowo przeciągnięcie palca z góry do dołu uruchomi wbudowaną aplikację z przełącznikami odpowiedzialnymi za sterowanie wybranymi funkcjami. Zarówno od strony wizualnej, jak i funkcjonalnej przypomina to rozwiązanie znane z systemu Android 4.2+. Po zastosowaniu odpowiedniego motywu graficznego można zadbać o to, by element ten nie gryzł się z resztą interfejsu.
Motywów jest na razie niewiele, jednak pocieszający jest fakt, że można je ze sobą łączyć. Każdy motyw to bowiem tak naprawdę zestaw składający się z paczki ikon, tapety, czcionek oraz nakładki kolorystycznej.
W teorii znalazły się tutaj również alternatywne ekrany blokady, jednak sklep Google Play nie odnajduje żadnego z nich. Możliwe więc, że producent dopiero pracuje nad tym elementem.
Autorzy dokładają także garść takich dodatków jak własne widgety czy też animacje przejść między pulpitami.
Jak już wspomniałem, żadnych innowacji tutaj nie uświadczymy, jednak mimo wszystko jest to dobrze wyposażony i intuicyjny launcher, który z pewnością znajdzie swoich zwolenników.
[plus] zaawansowana obsługa gestów
[plus] sporo dodatków producenta
[plus] wygodna obsługa
[minus] mało (brak?) rozwiązań, których nie oferowałaby konkurencja
Aplikacje użytkoweClean Master (Cleaner) - darmowa
Aplikacja użytkowa (Smart Optimization Box)
Clean Master to wielofunkcyjny kombajn służący do zarządzania pamięcią naszego urządzenia oraz zainstalowanymi na nim aplikacjami.
Podstawowa funkcja programu to czyszczenie pamięci podręcznej. Istotne jest jednak to, że nie musimy pamiętać o tej czynności sami, gdyż aplikacja co jakiś czas wyświetla na pasku powiadomień informację o tym, że w pamięci urządzenia znajduje się sporo zbędnych plików. Clean Master wykrywa przy tym wszystkie pliki cache, jednak przed ich usunięciem domyślnie odznacza te, które uzna za przydatne. Co więcej, robi to w sposób naprawdę inteligentny, bo ostrzega m.in. przed usunięciem dokumentów z Dropboksa zapisanych w trybie offline, muzyki ze Spotify itp.
Nieoceniona jest także funkcja usuwania pozostałości po już odinstalowanych aplikacjach. Android lubi zbierać tego typu śmieci, więc po pierwszym uruchomieniu programu można wyczarować naprawdę sporo wolnego miejsca. Gdy natomiast usuwamy jakąś aplikację, Clean Master natychmiast informuje nas o pozostałościach i sugeruje ich usunięcie.
Nie zabrakło tutaj również menadżera procesów, który pozwala zwolnić pamięć RAM, menadżera aplikacji, dzięki któremu zorientujemy się, które pozycje zajmują najwięcej pamięci naszego urządzenia oraz funkcji pozwalającej na usunięcie prywatnych danych (historia przeglądanych stron w przeglądarce itp.).
Warto również zaznaczyć, że program został w pełni spolszczony.
W przypadku Androida ciężko jest się obejść bez aplikacji tego typu, a ta jest jedną z najlepszych, z jakimi się spotkałem. Mogę więc ją Wam z - nomen omen - czystym sumieniem polecić.
[plus] funkcjonalność
[plus] intuicyjność
[plus] powiadomienia o możliwości zwolnienia pamięci
[minus] brak?
Floating Toucher - darmowa
Aplikacja użytkowa (Unity Launcher)
Floating Toucher to aplikacja, która oferuje nam wygodny dostęp do zdefiniowanych przez nas funkcji i aplikacji z każdego miejsca interfejsu.
Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu, przy krawędzi ekranu pojawi się niewielka półprzeźroczysta ikonka. Możemy ją dowolnie przesuwać wzdłuż krawędzi, podobnie jak ma to miejsce w przypadku funkcji Chat Heads w facebookowym Messengerze.
Kliknięcie ikonki wyświetli okrąg ze skrótami do aplikacji oraz przełącznikami odpowiedzialnymi za poszczególne funkcje.
Wszystkie skróty możemy oczywiście konfigurować wedle własnego uznania.
Także sam podążający za nami przycisk jest konfigurowalny. Możemy skorzystać z kilku dostępnych ikon, skorzystać z własnej grafiki oraz ustawić jego wielkość i poziom przeźroczystości.
Oczywiście skróty nakładane są na wszystkie inne aplikacje, więc możemy z nich korzystać w trakcie korzystania z przeglądarki internetowej, grania itp.
Jeżeli wyświetlana ikonka nam w danym momencie przeszkadza, możemy przytrzymać na nim palec, dzięki czemu zostanie zminimalizowana do belki powiadomień. Stamtąd możemy ją jednym kliknięciem przywrócić z powrotem.
[plus] użyteczność
[plus] sporo możliwości konfiguracji
[minus] obsługa nie jest tak wygodna, jak w przypadku Chat Heads
GryKentucky Robo Chicken - darmowa
Gra Platformowa (Mega Run)
Za stworzenie tej produkcji odpowiada studio Gameish, w skład którego wchodzi kilku polskich deweloperów. Dowiedziałem się o niej z Wykopu, gdzie twórcy postanowili opisać cały proces powstawania gry. Trzeba przyznać, że ich historia jest naprawdę interesująca, dlatego zachęcam Was do zapoznania się z nią.
Kentucky Robo Chicken to połączenie platformówki i zręcznościówki, w której przejmujemy kontrolę nad tytułowym robotem-kurczakiem. Akcja toczy się na osławionej dzięki firmie KFC farmie Kentucky.
Gra składa się z kilkudziesięciu poziomów. W każdym nasze zadanie polega zebraniu określonej liczby zębatek i dotarciu do punktu końcowego w taki sposób, by zmieścić się w wyznaczonym czasu. Poziom trudności jest dość wysoki, więc część poziomów trzeba przechodzić nawet po kilka razy. Sterowanie odbywa się natomiast za pomocą czterech widocznych na ekranie wirtualnych przycisków.
Na uwagę zasługuje dopracowana kreskówkowa oprawa graficzna, której poziom dorównuje wielu zachodnim produkcjom. Muzyka jest z kolei 8-bitowa, co nadaje grze specyficznego klimatu.
Na uwagę zasługuje fakt, że za postaniem Kentucky Robo Chicket powstaniem nie stoi wielkie studio, a jedynie kilku chłopaków, którzy pewnego dnia postanowili wspólnie stworzyć grę na Androida. Efekt końcowy jest całkiem przyjemny, więc całość zasługuje na uznanie.
[plus] grywalność
[plus] dość wysoki poziom trudności
[plus] oprawa audiowizualna
[minus] brak?
Skiing Fred - darmowa
Gra zręcznościowa (Summitx Snowboarding)
Skiing Fred to kolejna już gra studia CreepyChunk Games, w której przyjdzie nam wcielić się w rolę tytułowego Freda. Tym razem próbuje on swoich sił na desce snowboardowej.
Tak naprawdę ten element naszego wyposażenia jest tylko punktem wyjścia do tego, co będzie się działo na stoku. Po drodze czekają nas bowiem takie atrakcje jak przejażdżka skuterem śnieżnym czy też latanie z plecakiem odrzutowym na plecach. Dynamika gry stoi na bardzo wysokim poziomie, więc na nudę nie można tutaj narzekać.
W czasie zjazdy musimy zebrać jak największą liczbę monet oraz wykonywać różne akrobacje, dzięki czemu zdobędziemy więcej punktów. Postacią sterujemy natomiast zarówno za pomocą wyświetlanych na ekranie przycisków, jak i akcelerometru.
[plus] dynamiczna rozgrywka
[plus] przemyślane sterowanie
[minus] szybko się nudzi
PAC-MAN DASH! - darmowa
Runner (Blind Ninja: Sing)
PAC-MAN DASH! to dwuwymiarowy runner osadzony w uniwersum Pac-Mana.
Jak w każdej grze tego typu, nasz bohater biegnie sam, a my musimy jedynie pomagać mu w wykonywaniu dodatkowych czynności przyciskając w odpowiednim momencie przycisk widoczny na ekranie. W tym wypadku jest to pochłanianie ciastek i owoców oraz - naturalnie - pogoń za duchami.
W każdej rundzie mamy ograniczoną ilość czasu, jednak można go rozszerzyć zjadając duchy. Niestety część z nich jest szybsza od nas, a aby przyspieszyć musimy skonsumować odpowiednią ilość ciastek i owoców. Tym oto sposobem każdy element mijany przez nas na ekranie jest na wagę złota.
Warto zaznaczyć, że przy pierwszym uruchomieniu jesteśmy informowani o możliwości robienia kopii zapasowej stanu gry za pomocą Dysku Google. Miło, że nie wymaga to zakładania dodatkowych kont.
Za stworzenie gry odpowiada studio Namco Bandai Games, więc - jak można się było spodziewać - jej wykonanie stoi na najwyższym poziomie, a rozgrywka daje sporo frajdy.
[plus] wciągająca rozgrywka
[plus] możliwość synchronizacji postępu w grze z Dyskiem Google
[minus] mikropłatności
Icy Tower 2 Zombie Jump - darmowa
Gra zręcznościowa (Icy Tower 2)
Kolejna część kultowego już Icy Towera, w którym naszym zadaniem jest wspinanie się po niekończącej się wierzy.
Gra pod względem mechaniki niczym nie różni się od drugiej części, która ukazała się kilka miesięcy temu, więc również tutaj główny bohater bez przerwy podskakuje, a my przechylamy urządzenie, by pomóc mu we wskakiwaniu na kolejne poziomy. W zasadzie jedyna różnica względem poprzednika to zmieniona oprawa wizualna, która nawiązuje do popularnego (i oklepanego) tematu zombie.
Icy Tower 2 Zombie Jump to żywy dowód na to, że twórcy serii nie wiedzą kiedy przestać doić jedną krowę i wziąć się się za następną. Grę mogę polecić jedynie osobom, które nie miały okazji zapoznać się z poprzednią częścią.
[plus] nienaganne wykonanie
[minus] gra nie wnosi niczego nowego