Aplikacje mobilne dla opiekunek pracujących w Niemczech

Aplikacje mobilne dla opiekunek pracujących w Niemczech

Aplikacje mobilne dla opiekunek pracujących w Niemczech
Źródło zdjęć: © Materiał Partnera
25.02.2022 08:16, aktualizacja: 25.02.2022 09:16

Wyjazd do pracy w niemieckiej opiece to zawsze wyzwanie. Niezależnie od tego, czy jedziesz pierwszy raz, czy masz już doświadczenie jako opiekunka – z pewnymi rzeczami trzeba się zmierzyć. Jedną z nich jest rozłąka z najbliższymi, a drugą konieczność mówienia w obcym języku. Obawy, jakie Ci towarzyszą, są więc zupełnie zrozumiałe. Nie musisz się jednak zbytnio martwić. W dobie Internetu i rozwiniętej technologii są już dostępne narzędzia, dzięki którym praca w opiece w Niemczech będzie łatwiejsza. Mowa o aplikacjach do nauki języka niemieckiego i do kontaktowania się z bliskimi. Tylko którą wybrać?

Nauka niemieckiego dla opiekunek: przydatne aplikacje

Programy do uczenia się języka niemieckiego polubią zwłaszcza te opiekunki, które wcześniej nie miały z nim styczności. Plusem jest fakt, że nauka za granicą i codzienne oswajanie z „żywym” językiem daje lepsze efekty, niż nauka z podręcznika. Na dodatek opiekunki i opiekunowie w Niemczech mogą korzystać z wygodnych sposobów na przyswajanie nowych słówek. Mowa tutaj nie tylko o aplikacjach, ale też o darmowych kursach – znajdziesz je na przykład w ofercie agencji Veritas. Wystarczy telefon z dostępem do Internetu, żeby móc uczyć się w każdej chwili. Długa podróż autobusem lub pociągiem? Kolejka na poczcie? Podopieczny właśnie uciął sobie drzemkę? Możesz wyjąć telefon i poznać nowe wyrażenia, które pomogą Ci w codziennej pracy. Każda lekcja to przystępny, kilkuminutowy film, w trakcie którego przyswoisz i utrwalisz nowe informacje.

A jeśli zdecydujesz się na aplikację, to poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych przez opiekunki pracujące w Niemczech. Pamiętaj, żeby dokładnie je przejrzeć. W wielu aplikacjach bezpłatne są tylko podstawowe funkcje, a za dostęp do innych opcji trzeba zapłacić. Wszystkie można pobrać na telefon z Androidem albo iOS.

Fiszkoteka: jest to aplikacja, która bazuje na idei tradycyjnych fiszek do nauki języka. Służy ona do przyswajania niemieckiego słownictwa i udostępnia ponad 3 miliony „fiszek”.

HelloTalk: ciekawe połączenie platformy e-learningowej z pewnego rodzaju portalem społecznościowym.Polubią je zwłaszcza te opiekunki, które znają już podstawy niemieckiego, ale obawiają się go używać na co dzień. Aplikacja przypomina czat, za pomocą którego można porozmawiać z ludźmi na całym świecie, i to w dowolnym języku. To, co musisz zrobić po pobraniu aplikacji, to ustawienie języka ojczystego i wskazanie poziomu języka obcego, w tym przypadku niemieckiego. Z pomocą tej aplikacji szybko przetłumaczysz nieznane słowa używane przez rozmówcę na czacie, a także je usłyszysz. W podstawowej wersji masz wiele przydatnych funkcji, ale rozszerzenie do płatnej wersji premium daje Ci jeszcze więcej możliwości.

Busuu: jest jednocześnie aplikacją i portalem edukacyjnym. To dobre rozwiązanie dla tych osób, które z różnych powodów nie chcą albo nie mogą używać smartfona czy tabletu. Można się bowiem uczyć niemieckiego również za pomocą strony internetowej. Ogólnie portal umożliwia naukę od podstaw aż 12 języków obcych. Jeżeli więc chcesz uczyć się poprzez praktykę i poznawać zwroty, które przydadzą Ci się na co dzień, ta aplikacja to rozwiązanie dla Ciebie. Jedynym minusem jest to, że dostęp do większości przydatnych funkcji zyskujesz dopiero po wykupieniu rozszerzonej wersji.

Google Translate: szeroko znany internetowy tłumacz. Można go wykorzystać do nauki nowych słówek, posiada też możliwość odsłuchiwania zapisanych wyrażeń. Ma jednak jedną wadę – słabo radzi sobie z gramatyką. Jeśli zatem chcesz z niego korzystać, warto potraktować go jak elektroniczny słownik.

Duolingo: darmowa, lubiana na całym świecie aplikacja do nauki języków. Całość jest podzielona na tematyczne lekcje. Najpierw uczysz się teorii, a potem masz możliwość sprawdzenia nowej wiedzy w praktyce. Ćwiczenia to głównie tłumaczenie zdań i trenowanie wymowy, ale też nauka pisania, słówek i konstrukcji gramatycznej. Później na użytkownika czeka krótki test sprawdzający. Ciekawostką jest to, że cała aplikacja ma formę gry. Za poprawnie rozwiązane zadania dostajesz punkty, które umożliwiają Ci przejście na wyższe etapy nauki. Możesz też określić, ile czasu dziennie chcesz poświęcić na naukę niemieckiego. A wady? Niestety, niemieckiego można uczyć się jedynie… po angielsku. Kurs nie jest przetłumaczony na polski.

Memrise: z tą aplikacją nauczysz się głównie słówek. Opiera się ona na mechanizmie fiszek i zakłada naukę słów lub wyrażeń w określonych odstępach czasowych. Tu również zbierasz punkty, dzięki którym wchodzisz na wyższy poziom. Jeśli masz problem z jakimś słówkiem, aplikacja je zapamięta i będzie Ci je częściej podsuwać. Tak samo, jak w przypadku poprzedniej aplikacji, w języku polskim jest dostępny tylko kurs angielskiego. Niemieckiego trzeba się uczyć w obcym języku.

Zarówno kursy proponowane przez agencje, jak i aplikacje, sprawdzą się jako narzędzia do szybkiej nauki niemieckiego. Forma gry sprawia, że nauka staje się zabawą.

A jak opiekunka w Niemczech może skontaktować się z rodziną?

Codzienność w pracy w opiece w Niemczech często jest trudna. W takich chwilach opiekunkom zwykle doskwiera samotność i tęsknota za rodziną w Polsce. Wtedy przydaje się chwila dla siebie, telefon lub tablet – i jedna z wymienionych poniżej aplikacji.

Skype: można z niego korzystać zarówno z pomocą komputera, jak i smartfona, gdyż jest programem i aplikacją w jednym. Umożliwia on rozmowy audio i wideo oraz pisanie na czacie. Aplikacja ta jest całkowicie darmowa, można więc z niej korzystać bez ograniczeń, o każdej porze i w każdym miejscu. Dodatkową funkcją są połączenia z konkretnymi numerami telefonów, ale za tą funkcję trzeba zapłacić (jednorazowo albo w abonamencie). Dzięki Skype możesz w każdej chwili porozmawiać z najbliższymi – wystarczy Ci połączenie z Internetem.

WhatsApp: również darmowa aplikacja. Dzięki niej zadzwonisz do bliskich, odbędziesz wideokonferencję i napiszesz wiadomość na czacie. Z pomocą WhatsApp można też przesyłać pliki: zdjęcia, filmy, dokumenty. Członków rodziny i znajomych dodajesz, wpisując ich numery telefonów.

Facebook Lite / Messenger Lite: dlaczego wersja Lite? Z prostego powodu – jest lżejsza i nie zajmuje tyle pamięci w telefonie, ile podstawowe wersje aplikacji. Jeżeli więc w Twoim telefonie jest niewiele miejsca, opcja „light” sprawdzi się idealnie. Te aplikacje także umożliwiają opiekunce pracującej w Niemczech kontaktowanie się z rodziną i przyjaciółmi. Oprócz tego możesz przeglądać wstawione przez nich zdjęcia i posty i korzystać z tych funkcjonalności, które oferuje standardowy Facebook.

Hangouts: aplikację tę udostępnił Google, dlatego jeśli z chęcią korzystasz z poczty Gmail i przeglądarki Chrome, to z pewnością spodoba Ci się też Hangouts. Mając połączenie z Internetem możesz rozmawiać z innymi na czacie. Aplikacja daje też możliwość prowadzenia wideokonferencji i przesyłania zdjęć czy dźwięków. Jest całkowicie darmowa, więc nie będziesz musiała marnować zarobionych pieniędzy na płatne rozmowy czy SMS-y.

Rozpoczynasz pracę jako opiekun lub opiekunka w Niemczech i obawiasz się, że będziesz tęsknić za bliskimi? Z pewnością polubisz choć jedną z aplikacji przedstawionych powyżej. A jeśli chodzi o naukę języka niemieckiego, masz do wyboru znacznie więcej opcji. Idealnym połączeniem jest bezpłatny kurs oferowany przez Veritas przerobiony przed wyjazdem oraz wybrana aplikacja używana już na szteli. W ten sposób żaden trudny wyraz Cię nie zaskoczy.

Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech znajdziesz na stronie: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)