Smartfon 2012 roku według czytelników Komórkomanii [ankieta]
Grudzień to dla portali i blogów branżowych czas podsumowań, a dla nas najlepszym podsumowaniem będzie wybór najlepszego smartfona 2012 roku, co pozostawiam Wam. Ja natomiast chciałbym pokrótce przypomnieć najważniejsze wydarzenia ostatnich 12 miesięcy.
Grudzień to dla portali i blogów branżowych czas podsumowań, a dla nas najlepszym podsumowaniem będzie wybór najlepszego smartfona 2012 roku, co pozostawiam Wam. Ja natomiast chciałbym pokrótce przypomnieć najważniejsze wydarzenia ostatnich 12 miesięcy.
Pora na cztery rdzenie i dominację Samsunga
Tradycyjnie już producenci rozpoczęli rok od podwojenia liczby rdzeni w swoich smartfonach oraz zwiększenia przekątnej wyświetlaczy. Podczas barcelońskich targów MWC 2012 swoje 4-rdzeniowe giganty z 4,7-calowymi ekranami zaprezentowały firmy HTC oraz LG. Podobne urządzenia zapowiedziały również ZTE, Huawei, a nawet Fujitsu, ale słuch o nich szybko zaginął. Najważniejsze okazało się jednak to, że ani LG Swift 4X HD, ani HTC One X nie mogły swoją popularnością równać się z tym, co 3 maja podczas własnej konferencji zorganizowanej w Londynie zaprezentował Samsung.
[solr id="komorkomania-pl-140335" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/4811,euro-obniza-ceny-smartfonow-dla-czytelnikow-komorkomanii" _mphoto="komorki-euro-139485-270x-0a16c49.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3201[/block]
4,8-calowy wyświetlacz, 4-rdzeniowy procesor oraz Android 4.0 wzbogacony o nakładkę TouchWiz Nature UX z szeregiem ciekawych funkcji okazały się strzałem w dziesiątkę, a Galaxy S III szybko zaczął bić rekordy sprzedaży.
Południowokoreański gigant tym roku nie próżnował; rozbudowanie linii Galaxy m.in. o takie produkty, jak Galaxy Note 10.1, Galaxy Note II, Galaxy Camera czy niezwykle interesujący model Galaxy Beam z pikoprojektorem sprawiło, że Samsung stał się światowym liderem sprzedaży smartfonów.
Google robi swoje, a Microsoft przekonuje do kafelków
Ostatni rok był również szalenie istotny dla trzech innych gigantów, czyli Google'a, Microsoftu i Apple'a. Pierwszy z nich zaprezentował w tym roku dwie wersje systemu Android oraz kilka ciekawych usług, w tym Google Now z rozbudowanym wyszukiwaniem głosowym. Oprócz tego znacznie powiększył rodzinę Nexusów; do Galaxy Nexusa dołączyły ciepło przyjęty przez rynek Nexus 7, 10-calowy Nexus 10 oraz najnowszy flagowy smartfon powstały we współpracy z firmą LG, czyli Nexus 4.
Na drodze do pełnego sukcesu tych produktów stoją jedynie problemy z ich dostępnością; zainteresowanie najnowszymi Nexusami przerosło najśmielsze oczekiwania Google'a, a każda kolejna partia urządzeń znika z magazynów dosłownie w kilka minut.
Dla Microsoftu rok 2012 to przede wszystkim Windows 8 oraz mocne wejście w rynek urządzeń mobilnych. Po niezbyt spektakularnym debiucie systemu Windows Phone 7 firma Steve'a Ballmera postanowiła postawić wszystko na jedną kartę i w pełni zunifikować interfejsy wszystkich wersji swojego systemu. Ostatecznie znane z mobilnej odsłony Windowsa kafelki trafiły również na pecety oraz tablety.
[solr id="komorkomania-pl-140432" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/4810,tablety-popularniejsze-niz-przewidywano" _mphoto="lead-sprzedaz-140432-250-0a4d8cb.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3202[/block]
Microsoft zainteresowany jest zwłaszcza tymi ostatnimi, gdyż zaprezentował dwa własne urządzenia. Pierwsze z nich to ultrawydajny Surface Pro z pełną wersją systemu Windows 8, a drugi Surface to nieco słabsze urządzenie z układem ARM oraz Windowsem w wersji RT przygotowanej specjalnie z myślą o tabletach. Konkurencyjne dla Surface'ów produkty opracowały również takie firmy, jak Samsung, ASUS, Acer czy Lenovo.
Apple w świetnej kondycji finansowej, ale przestaje być innowacyjny
Świadczy o tym chociażby premiera iPhone'a 5. Firma Apple w końcu ugięła się pod naciskiem rynku i zaprezentowała słuchawkę z większym wyświetlaczem, choć broniła się przed tym wiele lat. Również iPad mini zdaje się odpowiedzią na rosnącą popularność małych, tanich tabletów, która zapoczątkowana została przez takie urządzenia, jak Kindle Fire oraz Nexus 7.
Warto wspomnieć także o tym, że kilka dni przed premierą Nexusa 10 Google'a i Surface'ów Microsoftu światło dzienne ujrzał iPad czwartej generacji. Taka strategia okazała się receptą na sukces, bo to właśnie w 2012 roku Apple został najdroższą firmą wszech czasów.
Nie liczą się już megapiksele?
Mijający rok to również czas zakończenia wojny na megapiksele. Większość zaprezentowanych w tym roku flagowych smartfonów wyposażono w aparaty o rozdzielczości 8 Mpix, co standardem było już w roku ubiegłym, a zamiast tego skupiono się na funkcjach. Błyskawiczne wykonywanie serii zdjęć, możliwość robienia fotografii w trakcie kręcenia filmów, automatyczne tagowanie osób na zdjęciach czy rozbudowany tryb panoramy to coś, czym starali się nas zaskoczyć niemal wszyscy wiodący producenci urządzeń mobilnych.
Z trendu tego wyłamała się jedynie Nokia, która w megapikselowym zastoju wywęszyła okazję do zabłyśnięcia swoim modelem 808 PureView z aparatem o imponującej rozdzielczości 41 Mpix. Nie bez znaczenia okazała się też Lumia 920, czyli pierwszy na rynku smartfon wyposażony w aparat z optyczną stabilizacją obrazu. Pewne jest, że w ciągu kolejnych miesięcy producenci będą chcieli wycisnąć z aparatów w smartfonach jeszcze więcej, a - po premierze Galaxy Camery - coraz więcej producentów cyfrówek zainteresuje się Androidem.
Wybierzcie smartfona 2012 roku!
Jak więc widać, rok 2012 był dla branży mobilnej w wielu aspektach przełomowy. Nikogo nie dziwią dziś urządzenia, których wielkość oraz moc obliczeniową jeszcze nie tak dawno nazwalibyśmy przesadą. Tych w kończącym się już roku było całkiem sporo i teraz to Wy będziecie mogli wybrać najlepszego smartfona 2012 roku.
Dzięki Waszej pomocy wybraliśmy listę 14 modeli, które wniosły powiew świeżości lub były niezwykle udanymi kontynuacjami znanych serii. Po małych naradach postanowiliśmy nie uwzględniać urządzeń, które zostały dopiero zapowiedziane lub nie są dostępne na europejskim rynku. Obok każdego z nich krótka notka uzasadniająca dany wybór:
- Apple iPhone 5 - pierwszy iPhone z większym, 4-calowym ekranem. Mimo że nie wzbudził tylu pozytywnych emocji co poprzednicy, ma wiele nowych funkcji.
- Asus Padfone - udana hybryda netbooka, tabletu i smartfona, przy czym sama komórka nie odbiega wcale od konkurencji.
- Google Nexus 4 - pierwszy Nexus przygotowany przez LG i oparty na nowym Snapdragonie S4 Pro. Odznacza się również dobrym stosunkiem jakości do ceny.
- HTC One X/One X+ - rewelacyjna specyfikacja i świetna stylistyka połączona z innowacyjnym interfejsem Sense, w którego najnowszych wersjach HTC postawiło na obsługę aparatu i funkcje muzyczne.
- HTC Windows Phone 8X - ciekawa alternatywa dla Lumii 920, która odznacza się rewelacyjnym designem i świetną specyfikacją.
- LG Swift 4X HD - jeden z pierwszych czterordzeniowych smartfonów, który zyskał w oczach wielu użytkowników funkcjonalnym i lekkim UI.
- LG Swift L9 - pierwszy telefon ze średniej półki, który wyposażony jest w wielki ekran. Świetny stosunek jakości do ceny.
- Motorola RAZR Maxx - model, który zwrócił uwagę świata na konieczność stosowania pojemnych baterii.
- Nokia 808 PureView - ostatni model z Symbianem, który zachwyca aparatem 41 Mpix.
- Nokia Lumia 920 - naszpikowany innowacyjnymi technologiami Windows Phone Nokii, który - jak zwykle - urzeka oryginalnym wyglądem.
- Samsung Galaxy S III - najbardziej popularny smartfon świata, który ma pierwszorzędną specyfikację, wszystkie funkcje konkurencji i cały czas dostaje nowe.
- Samsung Galaxy Note II - rewelacyjny następca pierwszego tabletofonu Samsunga. Wszystkie funkcje Galaxy S III i rozbudowana obsługa rysika.
- Sony Xperia T - telefon Jamesa Bonda, który pokazał, że Sony ma zamiar liczyć się w walce o klientów i może śmiało konkurować z Samsungiem czy HTC.
- ZTE Grand X In - pierwszy dostępny na naszym rynku model z układem Intela. To dowód na to, że za nieduże pieniądze można mieć bardzo dobrego smartfona.
Nasza ankieta potrwa do piątku, 28 grudnia, do północy, a każdy będzie mógł w niej wybrać po trzy typy.
Aktualizacja:
Stale monitorujemy Wasze głosy, a co za tym idzie sprawdzamy i weryfikujemy wyniki ankiety. Wczoraj była próba oszukania wyników, ale wyniki już poprawiliśmy.
22.12.2012, godz. 00.15 - wszystkie nieuczciwe głosy zostały usunięte z ankiety.
Materiał powstał we współpracy z