W drodze do sieci samoorganizujących się (SOM): Automatyzacja sieci telekomunikacyjnych

W drodze do sieci samoorganizujących się (SOM): Automatyzacja sieci telekomunikacyjnych

W drodze do sieci samoorganizujących się (SOM): Automatyzacja sieci telekomunikacyjnych
Źródło zdjęć: © Materiał Partnera
15.11.2021 12:06, aktualizacja: 06.03.2024 22:15

W obliczu stale rosnącego ruchu online oraz coraz bardziej zaawansowanych i zróżnicowanych usług digitalowych, dostawcy sieci komórkowych muszą szukać sposobów na optymalizację swoich zasobów i zwiększenie przepustowości sieci, jeśli chcą dalej świadczyć swoim klientom podstawowe usługi. Chęć wdrożenia 5G oraz nowej generacji sieci nie ułatwia sprawy.

Automatyzacja to must-have

Nie ma sposobu na uniknięcie zderzenia się z faktem, iż automatyzacja musi postępować, aby dostawcy usług sieci komórkowych mogli dostarczać nowe cyfrowe produkty swoim klientom. A ponieważ wszystkie systemy stają się coraz bardziej autonomiczne, to samo dotyczy sieci.

Sieci samoorganizujące się (SOM) są przyszłością branży telekomunikacyjnej.

Sieci SOM jako sposób na automatyzację procesu zarządania sieciami

Samoorganizująca się sieć (SOM) opiera się na technologii automatyzacji zaprojektowanej w celu uproszczenia i przyspieszenia procesów, takich jak planowanie, zarządzanie, konfiguracja, optymalizacja i konserwacja (w tym naprawa) mobilnych sieci dostępu radiowego.

W branży telekomunikacyjnej SOM wprowadza to, co nazywamy „prawdziwą automatyzacją sieci”, umożliwiając dostawcom usług sieci komórkowych wdrożenie optymalizacji sieci dostępu radiowego. Wdrożenie to znacznie obniży koszty operacyjne, skróci czas niezbędny na wprowadzenie na rynek nowych produktów cyfrowych oraz znacząco podniesie jakość obsługi klienta.

Typy architektury i podstawowe funkcje sieci samoorganizujących się (SOM)

Możemy wyróżnić trzy główne typy architektury sieci samoorganizujących się (SOM):

  • Sieci rozproszone (gdzie funkcje są rozproszone pomiędzy elementami na brzegu sieci)
  • Sieci scentralizowane (gdzie funkcje są skoncentrowane bliżej węzłów sieci wyższego rzędu lub OSS sieci)
  • Sieci hybrydowe (gdzie możemy zobaczyć elementy scentralizowanych i rozproszonych sieci samoorganizujących się)

Dzięki wysokiemu poziomowi automatyzacji, samoorganizujące się sieci (SOM) zapewniają nieocenione funkcje dostawcom usług sieci komórkowych. Takie funkcjonalności obejmują samonaprawę, samooptymalizację, samokonfigurację, a nawet samoobronę.

Na jakim etapie w kontekście sieci SOM znajdują się obecnie telekomy?

Sieci samoorganizujące się (SOM) były wdrażane w sieci RAN przez dostawców usług sieci komórkowych od czasu pojawienia się systemów sieciowych czwartej generacji (4G), a wraz z pojawieniem się 5G zyskały jeszcze większe znaczenie. W nadchodzących latach wydaje się, że sieci SOM staną się wręcz koniecznością, ponieważ coraz więcej dostawców oprogramowania inwestuje w przyszłościowe rozwiązania, aby sprostać obecnym i przyszłym wymaganiom rynku.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)